© 2020 BeCREO Technologies sp. z o.o.

Najczęściej zadawane pytania

Gry z serii Scottie Go! wykorzystują kartonowe bloczki do nauki programowania, którymi układamy programy – rozwiązania zadań –  rozpoznawane z wykorzystaniem kamery w urządzeniu z zainstalowaną odpowiednią dla wersji gry, aplikacją (Technologia AR). 

W serii dostępne są takrze gry z wbudowanym edytorem kodu, w których komendy układa się z wirtualnych bloczków na ekranie urządzenia.

Linki do wszystkich aplikacji dostępne są tutaj. Najczęściej popełnianym błędem jest pobranie nieodpowiedniej aplikacji. Upewnij się, że aplikacja, którą pobierasz, działa z posiadaną przez Ciebie grą – zwracaj uwagę na nazwę produktu.

Aplikacje można pobrać bezpośrednio ze sklepów Google Play i Apple App Store.

Gra działa offline, a dostęp do sieci jest wymagany jedynie do pobrania gry i aktywowania własnego numeru licencji zainstalowanej na urządzeniu aplikacji. Wyjątkiem jest aplikacja Scottie Go! Dojo, która wymaga dostępu do sieci w celu synchronizacji postępów.

Wszystkie produkty z serii Scottie Go! zakupisz w naszym sklepie internetowym.

Na ilu urządzeniach można pracować z grą?

Grę/aplikację w wersji domowej (Scottie Go!, Scottie Go! Labyrinth) można zainstalować na 2 urządzeniach, a w wersji edukacyjnej (Scottie Go! Edu) na 3 urządzeniach. Aplikacja Scottie Go! Dojo jest przypisana do profilu użytkowania po rejestracji.

 

Ile kont użytkowników można założyć w grze?

W zależności od pojemności urządzenia można założyć minimum kilkadziesiąt kąt użytkowników/graczy.

W aplikacji Scottie Go! mamy do dyspozycji jedno konto, po rejestracji i zalogowaniu się do profilu.

 

Jak odzyskać licencję gdy jedno z urządzeń z aktywną grą uległo uszkodzeniu lub jest niedostępne?

W opisanej sytuacji wystarczy zainstalować grę na innym lub tym samym urządzeniu i wpisać ponownie numer licencji  Liczba ponownych instalacji jest nieograniczona z zachowaniem ilości urządzeń pracujących na jednym kluczu jednocześnie.

 

Co się stanie jeżeli przekroczę limit zainstalowanych urządzeń w ramach jednej licencji?

W wersji pudełkowej gry system po wykryciu aktywacji ponad dostępny limit, wyłączy pierwszą zainstalowaną aktywację na urządzeniu.

W aplikacji Scottie Go Dojo zalogowanie się na nowym urządzeniu, skutkuje wylogowaniem z innego.

 

Jaka jest różnica w licencjach dla wersji domowej i edukacyjnej?

Gry z Scottie Go! produkowane są w dwóch wersjach: domowej oraz edukacyjnej. Licencja w wersji edukacyjnej zawiera cztery grupy po cztery znaki, natomiast w wersji domowej pięć grup po cztery znaki. Jeżeli liczba znaków nie zgadza się należy pobrać i zainstalować odpowiednią wersję aplikacji.

 

Co się stanie jeżeli usunę konta gracza/użytkownika?

W wersji pudełkowej gry wszelkie dane i postępy w grze zostaną utracone (pracujmy nad wsparciem dziedziczenia kont)

W wersji mobilnej gry Scottie Go! Labyrinth Mobile, po zainstalowaniu gry na nowym urządzeniu, postępy i konta zostaną utracone, a zakupy pozostaną bez zmian.

W aplikacji Scottie Go! Dojo po zainstalowaniu i zalogowaniu się do profilu na nowym urządzeniu, pro prawidłowej synchronizacji, wszystkie zadania będą widoczne.

 

Wersja edukacyjna pozwala na odblokowanie wszystkich etapów gry i przełączania się miedzy użytkownikami?

Jest to specjalne konto nauczyciela, którego kod odblokowujący jest dostępny w Poradniku Nauczyciela na stronnie www.scottiego.com

Instrukcja:

Nowy Gracz>”kod z Poradnika”> utwórz konto

Wśród nowych istniejących kont pojawi się konto – Nauczyciel

Aplikacja przy próbie zeskanowania nie rozpoznaje bloczków lub rozpoznaje tylko niektóre?

 • Jeżeli podczas gry aplikacja rozpoznaje tylko niektóre bloczki, a pozostałe nie są dla niej w ogóle widoczne należy przeprowadzić kalibrację kamery. W celu uruchomienia kalibracji należy w menu głównym gry wejść w „Ustawienia” i wybrać opcję „Kalibruj Kamerę”. Następnie należy podążać za instrukcjami, które się pojawią.
 • Należy dbać o dobre oświetlenie pomieszczenia!
 • Poruszać urządzeniem w górę i w dół aby ustawiło ostrość.
 • W grze są dostępne dwa tryby skanowania 1. Aparat, 2. Kamera ( górny prawy róg ekranu w trakcie skanowania). Standardowo aplikacja przełącza się w tryb kamery i nagrywania, jednak w każdej chwili można przełączyć się między trybami w celu poprawy jakości działania.
 • Zawsze korzystaj z głównej kamery urządzenia!
 • W zależności od oświetlenia obrócić planszę szarą, bądź białą jej stroną.
 • Dbaj o urządzenie tak, aby miało zawsze zapas pamięci dla obsługi aplikacji.
 • W trakcie pracy w trybie kamery, powoli przesuwaj urządzenie na niewielkiej odległości nad planszą z ułożonym programem, a następnie sprawdź poprawność.
 • Bloczki w wersji do wydruku, powinny być wydrukowane na grubszym papierze czarno-białe lub kolorowe (istotna jest dobra jakość wydruku)

 

Aplikacja przy próbie zeskanowania nie obejmuje wszystkich klocków?

 • W trakcie grania i nauki programowania wzrasta poziom trudności oraz liczba użytych klocków, dlatego ważne aby pracować wtedy w trybie kamery i intuicyjnie starać się przesuwać obiektyw urządzenia nad planszą z ułożonymi klockami, które w konsekwencji będą się pokazywały na ekranie urządzenia. Na zakończenie program można sprawdzić, przesuwając go na ekranie urządzenia, a następnie uruchomić program.\
 • Kiedy realizujemy zaawansowane poziomy w grze i używamy np. funkcji, to kolejno układamy i skanujemy funkcję (A,B,C), a następnie układamy i skanujemy i uruchamiamy program ją wykonujący. Maksymalnie w grach Scottie Go! możemy ułożyć do trzech funkcji i jeden program je inicjujący. Gry różnią się ilością dostępnych algorytmów.

 

Jak korzystać z gry z wykorzystaniem komputera stacjonarnego lub przenośnego?

 • Wystarczy wyposażyć komputer w kamerę internetową o rozdzielczości minimum 2 Mpix z autofokusem. Niezbędny jest też system operacyjny Windows 7 lub nowszy.
 • Rodzaje i konfiguracja sprzętowa kamerek jest bardzo różna, dlatego najlepiej przetestować urządzenie przed zakupem.
 • Starsze urządzenie ze względu na jakość kart graficznych, mogą posiadać problemy w pracy z kamerką internetową. Rozwiązanie problemu wymaga często osobnych działań testowych, które w ostateczności odbywają się zdalnie i za zgodą użytkownika.
 • Idealnym rozwiązanie są tu komputery z odpinanym ekranem tzw. 2in1
 • Nie zalecamy korzystania z głównej kamery notebooka, wbudowanej w ekran, gdyż wymaga to obracania urządzenia i nie widać czy program został zeskanowany poprawnie.

 

Aplikacja nie wykrywa kamery lub widać tylko czarny obraz?

 • Starsze urządzenie mogą nie obsługiwać nowej aktualizacji gry, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa starszą wersję gry pod linkiem:

wersja EDU dla Windows 1.2.6b

https://owncloud.man.poznan.pl/index.php/s/0Fvh360yWyUpC7K

wersja HOME dla Windows 1.1.6 b.

https://owncloud.man.poznan.pl/index.php/s/udqmEKq6LdT60kA

 

Aplikacja informuje nas, że zeskanowane bloczki nie należą do odpowiedniej dla aplikacji wersji gry?

 • Ponowić skanowanie, lub uruchomić ponownie aplikację, a w ostateczności ponownie ją zainstalować – właściwą dla wersji (domowa – Scottie Go!, edukacyjna Scottie Go! Edu lub inna…)
 • Sprawdzić czy na rewersie klocka ma właściwy opis lub jego brak (w wersji edukacyjnej bloczki posiadają opis EDU, a dla wersji domowej nie posiadają takiej informacji).
 • Skanowane są bloczki w leżące w zasięgu kamery i nie będące częścią pisanego oraz skanowanego programu.

Jaki jest minimalny wiek gracza?

 • Dzięki zastosowaniu komunikacji graficznej/obiektowej i opisowej, grać mogą zarówno dzieci potrafiące czytać jak i nie posiadające tej umiejętności. Użytkownik w wieku około 4/5 lat potrafi już rozpoznać krótkie komendy, tj. start, obrót w lewo…
 • Pierwsze zadania realizowane przez najmłodszych w wieku przedszkolnym, powinny być wykonywane z pomocą osoby dorosłej, a najlepiej z wykorzystaniem gry: Scottie Go! Basic, lub Scottie Go! Labyrynt
 • Gra Scottie Go! Edu to idealne rozwiązanie dla szkół podstawowych.
 • Scottie Go! Dojo to kreator zadań do użytku szkolnego.

 

W ile osób korzystać z gry?

 • Grę można używać indywidualnie lub zespołowo – optymalnie 2 os. na jedno pudełko, pozwoli to kształcić nie tylko kompetencje algorytmiczne, programistyczne ale i komunikacyjne!

 

Jaka jest optymalna liczba urządzeń do skanowania?

 • Optymalne rozwiązanie zależy od miejsca wykorzystania i pracy z grą, generalnie sprowadza się to do pracy z zespołach lub pojedynczej, ewentualnie w parach.

Dla domu:

 – dedykowane jest jedno urządzenie: tablet, telefon, komputer z kamerką.

Dla szkoły:

 – dedykowanie jest minimum jedno urządzenie na oddział klasowy (min. 5/10 pudełek gry) z wykorzystaniem papierowych kart pracy/postępu w grze oraz dostępnej do pobrania na stronie www.scottiego.com obudowy metodycznej. Idealnie jedno na pudłeko gry.

Dla świetlic, zajęć indywidualnych, bibliotek:

 – dedykowane jedno urządzenie na pudełko gry.

 • Jedno urządzenie wpisuje się w model pracy z oddziałem klasowym, gdzie łącząc pracę grupową z komunikatami wyświetlanymi za pomocą projektora, dzieci mogą zapoznać się z instrukcją w grze, zrealizować zadanie, a następnie je ewaluować z urządzeniem i kartami pracy.

 

Czy powstaną kolejne części gry?

Pracujemy nad kolejnymi wersjami, które niebawem pojawią się na rynku.

Gra Scottie Go! występuje w dwóch wersjach. W wersji dla użytkowników domowych na graczy czeka 60 zadań w 7 modułach. Wersja edukacyjna zawiera 91 zadań podzielonych na 10 modułów.

 • Wersja edukacyjna gry zapewnia dostęp do:

– bazy materiałów metodycznych i rozwiązań, scenariuszy, rozkładów, opisów wdrożeń,

– wysokiej jakości plansz z zadaniami, które mogą posłużyć do opracowania kart pracy lub wyświetlenia na ekranie podczas zajęć,

 – sieciowania i wsparcia w Szkolnych Klubach ScottieGo! na Facebook

– specjalnego konto „Nauczyciel”

 

Logowanie do materiałów jest dostępne po wpisaniu na stronie numeru seryjnego gry (karteczka z numerem odblokowującym aplikacje)

 

Instrukcja zakładania konta w aplikacji:

Nowy Gracz>”kod z Poradnika”> utwórz konto

Wśród nowych istniejących kont pojawi się konto – Nauczyciel

 

 • Gra w wersji edukacyjnej pozwala na instalację aplikacji na trzech urządzeniach. W wersji dla użytkowników domowych – pozwala na instalację aplikacji na dwóch urządzeniach.
 • Obie wersje gry mogą być wykorzystywane indywidualnie w domu jak i podczas zajęć edukacyjnych w szkołach, lub innych placówkach edukacyjnych kształcących w nauce programowania.

 

Bloczki z edukacyjnej wersji gry nie powinny być używane razem z aplikacją w wersji domowej lub na odwrót.

Oba zestawy bloczków mają przygotowane odpowiednie wersje gry i nie można ich ze sobą mieszać. W przypadku użycia niewłaściwej wersji aplikacji i klocków gra poinformuje o tym gracza.

 

 • Czy można zaktualizować licencję gry z wersji domowej do edukacyjnej?

Nie ma możliwości zmiany licencji z wersji domowej na edukacyjną, ani z edukacyjnej na domową.

 

 • Czy wersja edukacyjna pozwala na odblokowanie wszystkich etapów gry?

Tak, wystarczy stworzyć profil użytkownika o nazwie: nauczyciel (kod dostępny w materiałach – Poradnik Nauczyciela.

 

 • Wersja domowa gry – Scottie Go! Starter Mini, zawiera w środku kod promocyjny do wykorzystania na zakup pełnej wersji gry Scottie Go! – wersja domowa (tylko język polski)

Jeżeli znajdujący się w pudełku kod nie działa, skontaktuj się z nami. 

W przypadku zagubienia lub zniszczenia bloczków można je dokupić, napisz do Nas; contact@scottiego.com.

 • W pudełku brakuje bloczka START/KONIEC?

Bloczki prawdopodobnie wypadły i znajdują się pod papierową nakładką z opisami na wytłoczce wewnątrz pudełka.

Reklamacje dotyczące całości produktu, a w tym pudełka należy składać do podmiotu sprzedającego grę, z dokładnym uzasadnieniem roszczenia i dokumentem potwierdzającym jego zakup.

Kod licencyjny jest częścią gry i obowiązują go takie same regulacje, tj. możliwość dodatkowego wygenerowania zagubionego kodu przez 12 miesięcy od daty zakupu na podstawie rachunku lub paragonu ze sklepu.