© 2020 BeCREO Technologies sp. z o.o.

Zdalna i stacjonarna nauka programowania w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych

Scottie Go Dojo to wizualne środowisko programistyczne oraz język programowania dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat.

Kreator zadań i mini gier zaprojektowany w atrakcyjnej formie grywalizacji, jest bezpiecznym narzędziem edukacyjnym zgodnym z obowiązującą podstawą programową kształcenia ogólnego. Znajduje zastosowanie w szkołach jak i pozostałych placówkach edukacyjnych w trakcie interaktywnych zajęć informatycznych, technicznych jak i na innych przedmiotach.

Gra wspiera zdobywanie licznych kompetencji kluczowych: doskonalenie myślenia logicznego i matematycznego, komunikację i współpracę w grupie, poszukiwanie niestandardowych rozwiązań problemów oraz kreatywne myślenie.

Programowanie odbywa się w nim poprzez łączenie kolorowych bloczków programistycznych w celu sterowania bohaterami gry, na wcześniej stworzonej przez autorów, uczniów lub nauczycieli planszy i wykonanie wyznaczonych przez nich zadań.

Nauczyciele pracujący ze Scottie Go! Dojo oceniają, iż wykorzystanie wizualnego środowiska programowania pozwala łatwiej przejść do programowania w językach tekstowych takich jak C++, C# czy Python.

W grze istnieją cztery rodzaje bloczków: bloczki poleceń, bloczki funkcyjne, bloczki wyzwalające i bloczki instrukcji sterujących. Umożliwia to poznanie pojęć takich jak pętle, instrukcje warunkowe, zmienne, funkcje, parametry itp.

Gra Scottie Go Dojo dzięki niesamowitej historii i barwnym bohaterom pozwala na wprowadzenie programowania już od najmłodszych lat w grupach, które nie miały wcześniejszego kontaktu i doświadczeń z programowaniem. Jednocześnie dzięki wielu rodzajom bloczków programistycznych może służyć do wprowadzenia i rozwijania umiejętności programistycznych w starszych grupach.

Uprzejmie informujemy, że zmieniliśmy sposób logowania i tworzenia kont w aplikacji oraz czasowo odłączyliśmy platformę od aplikacji w celu dokonania jej aktualizacji.
Aby aktywować licencję należy:
1. Pobrać i zainstalować najnowszą wersję aplikacji ze strony (Windows) lub sklepu Google Play (Android).
2. Następnie kliknąć „resetuj hasło” i zalogować się w aplikacji z nowym hasłem.
3. Jeżeli punkt 2 nie przyniesie rezultatu, należy założyć nowe konto i za jego pomocą zalogować się do aplikacji.
3. Następnie w aplikacji należy wpisać kod licencyjny i go aktywować.

Kreatywne kodowanie ze Scottie Go! Dojo

W aplikacji Scottie Go! Dojo, gracze mogą według własnych pomysłów:

  • projektować plansze i zadania dla Scottiego
  • określać ich trudność i złożoność
  • dostosowywać je do swojej wiedzy i możliwości poznawczych

Po zaprojektowaniu planszy i ułożeniu zadania, gracze muszą je rozwiązać przy pomocy bloczków programistycznych.

Bloczki występują w dwóch formach:

  • W formie fizycznych bloczków programistycznych (tekturowych bloczków układanych na stole gracza podobnie jak puzzle) – dzięki zastosowanemu w aplikacji innowacyjnemu systemowi rozpoznawania obrazu – mogą zostać z pomocą kamery urządzenia zeskanowane i po rozpoznaniu w aplikacji  uruchomić stworzony program. Bloczki tego typu znajdują się w grze pudełkowej Scottie Go! EDU
  • W formie wirtualnych bloczków, będących integralną częścią interfejsu aplikacji, pozwalają na pracę wyłącznie z urządzeniem w dowolnym miejscu i czasie. Bloczki układa się jeden pod drugim (są przyciągane do siebie), w celu utworzenia sekwencji poleceń tworzących program. Występujące wcięcia i wypukłości sprawiają, że bloczki pasują do siebie jak puzzle, co ułatwia zrozumienie gramatyki i struktury języka.

W aplikacji Scottie Go wykorzystano technologię AR (Technologia Rozszerzonej Rzeczywistości), która ułatwia graczom pracę z tworzeniem własnych programów. Technologia ta nanosi na rozpoznany przez aplikację (z pomocy kamery) kod programu dodatkowe informacje.

Zastosowanie bloczków w formie fizycznych (tekturowych) bloków pozwala na rozwijanie umiejętności współpracy i wspólnego rozwiązywania problemów. Stosowanie bloków wirtualnych umożliwia realizację nauki programowania w formie edukacji zdalnej. Jest prostsze, gdy komunikacja „nauczyciel – uczeń” realizowana jest na odległość np. z pomocą kamery.

Twórcze wykorzystanie aplikacji Scottie Go! Dojo

Każde ułożone zadanie otrzymuje unikatowy kod QR, który pozwala na szybkie i sprawne dzielenie się zadaniami z innymi graczami.

Kody QR zawierające zadanie do rozwiązania można wydrukować, przesłać mailem lub umieścić na portalach społecznościowych. Dzięki zastosowaniu kodów QR gracze mogą szybko skorzystać z gotowych, lub przygotować i przesłać własne zadania do rozwiązania.

Aby korzystać z kreatora zadań wymagana jest rejestracja w aplikacji przy pomocy zakupionego klucza licencyjnego.

W celu zakupu aplikacji Scottie Go! Dojo skontaktuj się z nami: contact@scottiego.com

Minimalne wymagania systemu:

32- lub 64-bitowy system wersji 7/8/10, 2 GB pamięci RAM, procesor dwurdzeniowy 1.33GHz, kamera internetowa USB (2Mpx z autofocusem)

Minimalne wymagania systemu:

System w wersji 4.1.2 lub nowszy, procesor dwurdzeniowy 1.2 GHz, tylna kamera

Minimalne wymagania systemu:

System w wersji 8 lub nowszej, iPhone 5S lub nowszy, iPad czwartej generacji lub nowszy